Ünlü Ayakkabı Markasının İflası Gündemde!

Bir zamanlar umut vadeden Allbirds (NASDAQ:BIRD) hisseleri, 2021 sonlarında 29 dolarla zirve yaptıktan sonra 0,63 dolara düştü. Şirketin karşılaştığı zorluklar, yatırımcıların gözünde büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Allbirds’ün yüksek kayıpları ve nakit çekilmesi, geleceğini tehlikeye atıyor.

YÜKSEK KAYIPLAR VE DÜŞEN GELİRLER

Allbirds, son 12 ayda 254,1 milyon dolarlık satıştan 152,5 milyon dolar zarar etti. Bu, %60,5 net marja denk geliyor. Şirketin gelirleri birinci çeyrekte %27,6 düşerek üst üste altıncı çeyrekte çift haneli daralma yaşadı. Bu düşüş, Allbirds’ün eski satış seviyelerine dönme çabasını zorlaştırıyor.

NAKİT VARLIKLARININ AZALMASI

2021 sonunda 289 milyon dolar nakdi olan Allbirds, bu miktarı 102 milyon dolara düşürdü. Nakit varlıklarının azalması, şirketin sürdürülebilirliği için bir tehdit oluşturuyor. Şirket, bu hızda devam ederse kayıplarını azaltmak veya ek finansman aramak zorunda kalacak.

PROMOSYON FİYATLANDIRMASININ ETKİSİ

Allbirds, fiyatlarını düşürerek ve ürünlerini promosyonlu satışlara sokarak stok seviyelerini düşürmeyi amaçladı. Ancak bu strateji, ne gelir ne de kazanç artışını sağladı. Yeni CEO Joe Vernachio, tam fiyatlandırmaya dönüş ve üst düzey satışları artırma planını duyurdu. Ancak tüketicilerin düşük fiyatlara alışması, bu stratejinin başarılı olup olmayacağını belirsiz kılıyor.

İFLAS RİSKİ SINIRLI AMA GELECEK BELİRSİZ

Allbirds’ün iflas riski şu an sınırlı görünüyor. Şirketin borcu olmamasına rağmen, kayıplar devam ederse borç almak zorunda kalabilir. Şirket, nakit rezervleriyle 3-4 çeyrek daha dayanabilir. Ancak bu süre sonunda borç almak veya ek hisse ihraç etmek zorunda kalabilir. Şirketin geleceği belirsiz ve hisselerinin düşme riski devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir